Pierwsze objawy ciąży nie zawsze kojarzą się kobietom ze stanem błogosławionym. Zazwyczaj kojarzone są z przeziębieniem lub zatruciem pokarmowym. Okazuje się jednak, że często zwiastują one ciążę na wczesnym jej etapie. Jakie są więc pierwsze objawy ciąży, na które kobiety powinny zwrócić uwagę?
Brak miesiączki
Pierwszym objawem charakterystycznym dla ciąży jest brak miesiączki, chociaż nie zawsze może tak być. Niektóre kobiety mogą mieć krwawienia menstruacyjne nawet w 4 miesiącu. Lekarze wspominają o możliwym wystąpieniu krwawienia implantacyjnego związanego z zagnieżdżaniem się zarodka (co potwierdza odmienny stan) lub krwawieniem zwiastującym ciążę maciczną lub poronienie.
Mdłości i wymioty
Kolejnym kluczowym objawem są mdłości i wymioty. Najczęściej występują one rano lub wieczorem i mogą trwać nawet kilka godzin. Mogą być one bardziej odczuwalne u kobiet, które jeszcze nie rodziły. Za mdłości odpowiedzialny jest hormon produkowany podczas ciąży, chodzi o gonadotropinę kosmówkową. Jeżeli chodzi o odczuwanie tego objawu, wpływ na to ma nie tylko wysokie stężenie hCG, ale też indywidualne czynniki psychiczne.
Omdlenia
U niektórych kobiet może dojść do omdleń i zawrotów głowy. Są one spowodowane zmianami w krążeniu krwi, która teraz dostarczana jest również do dziecka. Kobieta odczuwa obniżenie ciśnienia i słabnie. Może to też być związane z nawykami żywieniowymi. W czasie ciąży istotne jest przyjmowanie posiłków w regularnych odstępach.
Ból i zmiany piersi
Bywa, że w ciąży kobiety odczuwają również ból piersi. Jest on związany ze zmianami hormonalnymi. Oprócz dyskomfortu piersi rosną, mogą uwidaczniać się na nich żyły, a sutki stają się ciemniejsze.
Częste oddawanie moczu
Objawem charakterystycznym dla ciąży jest też częste oddawanie moczu. To związane jest z uciskiem powiększonej macicy na pęcherz. Taka dolegliwość jest odczuwalna już na wczesnym etapie ciąży.
Zmęczenie
Kobiety na początku, ale i w trakcie ciąży, mogą częściej i mocniej odczuwać zmęczenie. Stają się senne, osłabione, nie mają tyle siły co kiedyś. Jest to związane ze wzrostem poziomu progesteronu. Mało tego, początek ciąży to często męczące wymioty, co także wpływa na organizm.
Zmiana apetytu
Pojawiającym się objawem mogą być również popularne zachcianki. Kobietom zmienia się apetyt, może pojawić się wzmożone łaknienie, a powodem tego są hormony. Bywa, że odczuwana jest większa chęć na zjedzenie potraw, za którymi kiedyś się nie przepadało. Charakterystyczne jest też łączenie smaków, które teoretycznie mogą się wzajemnie wykluczać.
Ból brzucha
Na początku ciąży charakterystyczny jest również ból brzucha, może on przypominać dolegliwości pojawiające się podczas miesiączki. Bywa, że oprócz tego pojawiają się jeszcze inne problemy jak zaparcia czy wzdęcia.
Nietolerancja zapachów
U niektórych kobiet na wczesnym etapie ciąży zwiększa się wrażliwość na zapachy. Może się okazać, że perfumy lub kosmetyki, których kiedyś używały, drażnią je lub wywołują mdłości. Podobnie jest z innymi zapachami, np. z dymem papierosowym, którego większość kobiet nie toleruje.