Jak sprawdzić, w którym szpitalu leży pacjent, chory?

Sytuacja, w której nasz bliski trafia do szpitala, jest zawsze niepokojąca. Stres wzrasta jeszcze bardziej, jeżeli nie wiemy, do jakiej placówki został zawieziony. W takim momencie warto wiedzieć, co należy robić, żeby uzyskać informację o tym, w jakim szpitalu przebywają nasi bliscy.

Jak sprawdzić, w którym szpitalu leży pacjent?

Wielu ratowników medycznych podkreśla, że personel karetki, która zabierze do szpitala naszą bliską osobę, powinien poinformować rodzinę, do jakiej konkretnie placówki medycznej jest zabierany chory. Niestety w praktyce często zdarza się, że w pośpiechu ratownicy nie informują nas o tym.

W takiej sytuacji powinniśmy zadzwonić na numer alarmowy 999. Dyspozytor, który odbierze telefon, zada nam kilka pytań, żeby potwierdzić naszą tożsamość. Po zakończeniu tej procedury poinformuje nas, w którym szpitalu leży bliski nam pacjent. Wiele osób ma wątpliwości co do tego rodzaju zdobywania informacji, jednak należy pamiętać, że placówka medyczna nie może odmówić doinformowania osoby bliskiej wyłącznie z tego powodu, że nie ma z nim bezpośredniej styczności.

Jest to najszybsza i najbardziej polecana opcja sprawdzenia, w którym szpitalu leży chory. Zdecydowanie nie powinno się szukać pacjenta na własną rękę w różnych szpitalach w okolicy. To szczególnie karkołomne zadanie, kiedy mieszkamy w dużym mieście, w którym funkcjonuje kilka bądź kilkanaście placówek medycznych.

Jeśli chcemy uniknąć dodatkowych problemów, to warto przygotować zawczasu kartkę z numerami telefonów do ważnych członków rodziny osoby chorej. Zespół ratownictwa medycznego weźmie ją i przekaże lekarzowi w placówce. Doktor powinien zadzwonić pod wymienione numery w celu poinformowania o miejscu, w którym przebywa chory pacjent, oraz o jego stanie zdrowia.

Można też podać do ręki osoby chorej, zabieranej przez karetkę, telefon, jeśli jej stan na to pozwala. W takiej sytuacji ona sama zadzwoni do nas i poinformuje nas, gdzie konkretnie przebywa.

Kto może uzyskać informację na temat stanu zdrowia chorego?

Warto wiedzieć o tym, że nie każdy może zostać poinformowany o stanie zdrowia pacjenta. Chory może sam upoważniać do tego dane osoby, pisemnie lub ustnie.

W sytuacji, w której chory jest nieprzytomny, a upoważnienie, które podpisał znajduje się w innym szpitalu niż obecnie przebywa sam pacjent, to jeżeli jesteśmy osobą upoważnioną, uzyskamy kopię tego dokumentu. Z nią możemy udać się do szpitala, w którym leży nasz bliski. Wtedy lekarz poinformuje nas o jego stanie zdrowia.

Jeżeli pacjent nie upoważnił nikogo do uzyskania informacji o jego stanie zdrowia, to sytuacja się komplikuje. W myśl ustawy lekarz udzieli wtedy informacji osobie bliskiej. Jednak definicja bliskiej osoby nie jest konkretna. Może to być zarówno przedstawiciel ustawowy, czyli małżonek, dzieci, rodzice, jak i osoby pozostające we wspólnym pożyciu.

Jeśli więc jesteśmy osobą bliską, to nawet bez upoważnienia uzyskamy informację o stanie zdrowia chorego. Informację możemy uzyskać zarówno na miejscu w szpitalu, jak i telefonicznie. Osoba upoważniona ma prawo zasięgnąć informacji na temat stanu zdrowia pacjenta aż do czasu odwołania jego upoważnienia przez chorego.

2 thoughts on “Jak sprawdzić, w którym szpitalu leży pacjent, chory?

  1. Nie wiedziałam, że takie informacje są aż tak łatwe do zdobycia, przerażające, że wiele osób może dowiedzieć się w jakiej placówce przebywamy i co nam dolega,

    1. To przecież chyba dobrze? Jak ktoś się stresuje to lepiej żeby wiedział gdzie się ma udać, a nie latać po wszystkich szpitalach 😉

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *