Zapalenie pęcherza: objawy, leczenie, profilaktyka

Zapalenie pęcherza to bolesna i uciążliwa dolegliwość, która najczęściej dotyka kobiety. Co ją powoduje? Jakie są objawy zapalenia pęcherza? Odpowiadamy na te i jeszcze inne pytania.

Przyczyny zapalenia pęcherza

Na zapalenie pęcherza cierpią osoby, u których doszło do zakażenia układu moczowego. Jak już wspominaliśmy we wstępie, dolegliwość ta częściej występuje u kobiet, co jest związane z tym, że posiadają one krótszą cewkę moczową. Ponadto cewka jest blisko usytuowana pochwy, a to sprawia, że charakteryzuje się większą wilgotnością i co za tym idzie – podatnością na tworzenie się stanów zapalnych.

Bezpośrednią przyczyną zapalenia pęcherza są bakterie, które wywołują infekcję. Najczęściej winne są temu pałeczki okrężnicy lub inne bakterie jelitowe.

Do zakażenia może dojść także podczas uprawiania stosunków seksualnych lub stosowania antykoncepcji dopochwowej. Również i długotrwałe przyjmowanie antybiotyków sprzyjających występowaniu grzybicy mogą do tego doprowadzić.

Objawy zakażenia układu moczowego

Zakażenie układu moczowego nietrudno jest zdiagnozować, ponieważ objawy są bardzo charakterystyczne. To nieustające uczucie parcia na mocz połączone z częstym oddawaniem małej ilości moczu. Jednocześnie odczuwalny jest dyskomfort oraz pieczenie podczas tej czynności.

Gdy infekcja jest już zaawansowana, może pojawić się także krew w moczu.

Choć trudno zlekceważyć te objawy, ponieważ są uciążliwe i uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie, to nie podjęcie działań mających na celu zwalczenie zakażenia, będzie skutkować nasileniem objawów. Może to prowadzić nawet do popuszczania moczu. Dlatego zobacz, jak leczyć zapalenie pęcherza.

Jak leczyć zapalenie pęcherza?

Wizyta u lekarza nie zawsze jest od razu konieczna, choć jeśli objawy są od początku bardzo bolesne lub pojawiła się krew w moczu, to należy się bezzwłocznie do niego udać. W większości przypadków wystarczy jedynie stosowanie leków dostępnych bez recepty, które zawierają furaginę – w aptece farmaceuci na pewno doradzą odpowiedni lek.

Oprócz tego warto stosować domowe metody na zapalenie pęcherza. Przede wszystkim należy pić bardzo dużo płynów. Podczas oddawania moczu bakterie w sposób mechaniczny są usuwane. Dobrze, jeśli wybierasz napary ziołowe oraz soki o działaniu moczopędnym. Kto choć raz cierpiał na zakażenie układu moczowego, z pewnością docenia działanie soku z żurawiny czy soku z czarnej porzeczki.

Natomiast jeśli odczuwasz ból w podbrzuszu, możesz wykonywać ciepłe okłady.

Zapalenie pęcherza – jak zapobiegać?

Mamy złą wiadomość – infekcja ta ma często charakter nawracający. A wtedy, lepiej zapobiegać, niż leczyć. Co można zrobić w ramach profilaktyki?

Tak naprawdę zasady są bardzo proste. Należy pić odpowiednią ilość wody w ciągu dnia (co i tak jest zalecane, nie tylko ze względu na układ moczowy). Natomiast to, czego nie powinno się robić, to wstrzymywanie oddawania moczu. Należy też zadbać o prawidłową higienę intymną.

2 thoughts on “Zapalenie pęcherza: objawy, leczenie, profilaktyka

  1. Ja nigdy nie miałam zapalenia pęcherza. Pamiętam jednak, jak miała je moja córeczka. To był jakiś koszmar! Musiałam z nią leżeć w szpitalu. Mam nadzieję, że już nigdy nas to nie spotka.

  2. Okropna choroba, na szczęście mało groźna. Jak miałam pierwszy raz i nie wiedziałam o co chodzi, bardzo bałam się, że takie koszmarne objawy daje jakaś bardzo zaawansowana choroba.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *