Opieka zdrowotna w Holandii, jak działa dla pracujących tam Polaków?

Mieszkając w Holandii, należy przygotować się na to, że tamtejszy system opieki zdrowotnej wygląda zupełnie inaczej niż w Polsce. Ważne jest więc to, by wiedzieć dokładnie, na co mogą liczyć mieszkający tam Polacy.

Jak wygląda opieka zdrowotna w Holandii?

Różnice między systemem opieki zdrowotnej w Polsce i Holandii są ogromne, dlatego wielu Polaków wyjeżdżających tam, może się bardzo zdziwić, gdy po raz pierwszy zdecydują się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu czy też na bardziej poważne leczenie.

Przede wszystkim cała służba zdrowotna w tym kraju jest sprywatyzowana, nie ma więc standardowego podziału jak u nas, czyli na państwowe i prywatne. Obowiązkowe ubezpieczenie dotyczy każdego zameldowanego mieszkańca, który pracuje i zarabia, a wykupuje się je albo u pracodawcy, albo w jednej z licznie dostępnych firm ubezpieczeniowych. Wygląda to więc zupełnie inaczej niż w Polsce.

Zupełnie inne jest też podejście holenderskich lekarzy do pacjentów. Często określa się je jako praktyczne, sprawne i skuteczne, ale i bez zbędnego się rozczulania, co oznacza, że nie chodzi się do gabinetów lekarskich bez powodu. Porady o zdrowiu ważne dla mieszkających w Holandii Polaków przedstawia serwis GlosPolski.pl, więc na bieżąco można śledzić wszelkie zmiany i najnowsze działania związane z opieką oferowaną każdemu mieszkańcowi. Zanim więc pójdzie się do lekarza, warto sprawdzić, jak to właściwie wygląda od strony praktycznej.

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne w Holandii

Opieka zdrowotna w Holandii uznawana jest za jedną z najlepszych w Europie i nie ma tym nic dziwnego. Naród ten długi czas dopracowywał swój system, który przeszedł duże zamiany i od lat funkcjonuje jako całkowicie sprywatyzowany. Każdy zameldowany i pracujący mieszkaniec jest zobowiązany do wykupienia odpowiedniego pakietu zdrowotnego.

Można to zrobić albo w zakładzie pracy, albo w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych, które się samodzielnie wybierze. Średnio kosztuje to około 100 euro miesięcznie, przy pakiecie najbardziej podstawowym. Gdy mamy już ubezpieczenie i kartę z numerem polisy, należy udać się do wybranej przychodni i zapisać do wybranego lekarza.

Im lepszy pakiet ubezpieczeń wybierze się, tym większe są możliwości, w tym także wizyty u specjalistów i bardziej rozbudowane usługi medyczne. Jednak czasem nawet mając ubezpieczenie, zdarza się, że trzeba jeszcze dodatkowo dopłacić, zwłaszcza w przypadkach poważnych wymagających natychmiastowej interwencji specjalistów. Mieszkając w Holandii dłużej, dobrze o tym wiedzieć. Opieka medyczna jest całkowicie darmowa dla dzieci do 18 roku życia, a w niektórych przypadkach można ubiegać się dofinansowanie leczenia.

Stetoskop

Jak wygląda wizyta u lekarza pierwszego kontaktu?

Mamy już ubezpieczenie i zapisaliśmy się w przychodni do konkretnego lekarza – jak wygląda wizyta? Łatwo nie będzie i często mówi się o lekarzach domowych, jak o bramie, przez którą ciężko przejść. Kolejki do lekarzy nie są duże, ale Holendrzy nie mają zwyczaju chodzenia do gabinetu z byle powodu – pierwszy kontakt zaczyna się telefonicznie, gdzie pielęgniarka może udzielić rad, co robić w naszym przypadku (darmowo lub odpłatnie).

Gdy jednak już dostanie się do lekarza, trzeba liczyć się z tym, że podejście tutejszej służby zdrowia jest zupełnie inne. Przede wszystkim stawia się na profilaktykę i leczenie naturalne, rzadko kiedy przepisywane są antybiotyki i inne leki, co może być problematyczne dla Polaków, przyzwyczajonych do zupełnie innej kultury. W przypadkach nagłych i poważnych działania są jednak sprawne i skuteczne.

Jak wygląda wykupywanie lekarstw w Holandii?

Jeżeli nasz przypadek zostanie uznany za taki, który potrzebuje rzeczywistego leczenia, otrzymuje się receptę na konkretne leki. W przeciwieństwie do Polski, w Holandii wszystkie leki są refundowane, oznacza to, że jak już otrzymamy zalecenie od lekarza, w aptece dostaniemy wszystko za darmo. Trzeba tylko pamiętać, że tak jak w przychodni, w aptekach także konieczna jest rejestracja, do czego potrzebny jest numer polisy ubezpieczeniowej i dowód osobisty.

Ile kosztuje wizyta u lekarza?

Mieszkając i pracując w Holandii, każdy musi wykupić ubezpieczenie zdrowotne, które daje mam różne możliwości w zależności od pakietu. Nie oznacza to jednak, że w ten sposób opieka zdrowotna jest darmowa – w podstawowej wersji, czyli przy kontakcie z lekarzem rodzinnym, najczęściej nie płaci się nic.

Inaczej wygląda to w przypadku wizyt u specjalistów oraz w nagłych wypadkach i chorobach wymagających leczenia w szpitalu. Najczęściej ubezpieczenie pokrywa całość lub tylko część takiego pobytu. Oznacza to, że jesteśmy wówczas zobowiązani do zapłacenia określonej kwoty, a resztę opłaca polisa.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *