Dna moczanowa – jak przebiega choroba, jak ją leczyć?

Dna moczanowa jest bolesną, przewlekłą chorobą, która często spowodowana jest niezdrowym stylem życia. Jak ją rozpoznać i co najważniejsze – jak leczyć?

Czym jest dna moczanowa?

Dna moczanowa to gwałtowne zapalenie stawów. Inaczej określa się ją jako podagrę, artretyzm abo skazę moczanową. Choroba ta atakuje staw śródstopno-paliczkowy, choć może mieć także postać kamieni nerkowych.

To choroba przewlekła, której przyczyną są zaburzenia przemiany materii, a dokładniej, nadmiar kwasu moczowego, pochodzącego z puryn. Gdy tego kwasu jest zbyt wiele, zaczyna się krystalizować i następnie odkładać w stawach oraz tkance okołostawowej.

Dna moczanowa może mieć postać pierwotną, wtedy nieznane są przyczyny, dla których organizm zaczyna produkować zbyt dużą ilość kwasu moczowego. Występuje także wtórna dna moczanowa, która może być wynikiem przewlekłej choroby nerek, nadużywania alkoholu, kuracji odchudzających, a także cukrzycy.

Objawy zapalenia stawów

Zapalenie stawów może rozwijać się nawet przez kilkanaście lat, nie dając żadnych objawów. Wtedy początki artretyzmu można zdiagnozować tylko dzięki badaniu stężania kwasu moczowego w surowicy krwi, a nie jest to popularne badanie wykonywane w celach profilaktycznych.

Gdy zaczynają pojawiać się pierwsze objawy, chory odczuwa nagłe, ostre bóle w stawie. Pojawiają się one w nocy lub wcześnie rano i z czasem narastają, aż stają się niemożliwe do wytrzymania. Ponadto można zauważyć, że skóra w okolicach chorego stawu jest czerwona, błyszcząca, wrażliwa na dotyk.

Wtedy konieczne jest natychmiastowe rozpoczęcie leczenia.

Leczenie podagry

Jeśli lekarz zdiagnozuje podagrę, zwykle przepisuje pacjentowi niesteroidowe leki przeciwzapalne, bądź glikokortykosteroidy lub kolchicynę. Oprócz tego zaleca się, aby chory usztywnij stawy oraz przykładał do nich lód. To co prawda nie zwalczy przyczyny problemu, ale uśmierzy dolegliwości.

Jeśli ból jest długotrwały, powraca, wtedy przepisuje się allopurynol, który zmniejsz wytwarzanie kwasu moczanowego lub probenecyd, w efekcie stosowania którego zwiększa się wydalanie kwasu.

Lecz tak naprawdę najważniejsza jest trwała zmiana nawyków żywieniowych. Jaki dieta ma wpływ na ostre zapalenie stawów?

Wpływ diety na rozwój artretyzmu

Jak już pisaliśmy, nadmiar kwasu moczowego może pochodzić z puryn, a te znajdują się w niektórych produktach spożywczych. Jakich? Największą ilość puryn posiadają podroby, wołowina, wieprzowina, dziczyzna, a także tłuste sosy i piwo. Z tego powodu kiedyś dna moczanowa nazywana była chorobą bogatych, których stać było na częste spożywanie tych mięs.

Aby zmniejszyć objawy, należałoby zmienić dietę na bardziej lekkostrawną, obfitującą w chude mięsa, ryby oraz warzywa. Powinno się także wprowadzić aktywność fizyczną, otyłość zwiększa ryzyko nawrotów choroby.

Jeśli chory szybko wprowadzi leczenie i zmieni swoje nawyki żywieniowe, ma duże szanse na całkowity powrót do zdrowia. Natomiast wszelkie zaniedbania mogą prowadzić do upośledzenia aktywności ruchowej, powstawania guzków, które można usunąć jedynie operacyjnie.

2 thoughts on “Dna moczanowa – jak przebiega choroba, jak ją leczyć?

  1. No właśnie dlatego ograniczyłem mięso i alkohol. Naprawdę polecam, bo czuje się o wiele lepiej. Nie tylko nie boję się dny moczanowej, ale także trochę schudłem!

  2. Dna moczanowa to okropna choroba. Moja babcia na to cierpiała i strasznie się z tym męczyła. Nie życzę nikomu, żeby musiał ją przechodzić. 🙁

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *