Porady lekarza online – jakich porad, konsultacji, pomocy może udzielić lekarz przez Internet?

Porady online to dziś spore ułatwienie dla wielu osób. Lepszy dostęp do specjalistów, szybsze załatwienie sprawy, możliwość realizacji wszystkiego w domu – zalet takiego udogodnienia jest sporo. W dodatku porady online świadczą też lekarze. Na czym to polega? Jak wyglądają porady lekarzy przez Internet i jakie możliwości daje takie rozwiązanie?

Porady lekarza online – gdzie ich szukać?

Wiele osób wyszukuje dzisiaj wszystkiego w Internecie, są to także kwestie związane ze zdrowiem. Dostępnych jest mnóstwo serwisów, na których przeczytać można, jak reagować w danej sytuacji, jakie są objawy różnych chorób, jak je leczyć itp. W Internecie możliwe są również konsultacje udzielane przez specjalistów. Porady lekarza online na porady-online.pl mogą przybliżyć nieco zasady postępowania w przypadku wystąpienia konkretnych dolegliwości, schorzeń itp. Na tym jednak możliwości Internetu się nie kończą. Realizowane są nawet wizyty lekarskie online, które wyglądają tak samo, jak te w gabinecie, tyle że odbywają się przed ekranem komputera lub innego urządzenia mobilnego.

Komputer, smartfon i stetoskop

E-konsultacje – na jakiej zasadzie działają?

W Internecie dostępne są platformy, przez które można zrealizować e-konsultacje z lekarzami. Wykorzystywany do tego jest chat dostępny na stronie lub wideo. Możliwa jest również porada telefoniczna. Takie platformy są zarejestrowane jako podmioty lecznicze, obsługują klientów indywidualnych, jak i tych, którzy chcą skorzystać z porad w ramach prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych, abonamentów itp.

Jak wygląda e-konsultacja z lekarzem?

Poza koniecznym dostępem do Internetu i wykorzystaniem do tego urządzeń mobilnych e-konsultacja lekarska przypomina normalną wizytę w gabinecie. Na platformie konieczne jest założenie konta i podanie swoich danych. Możliwe jest załączenie dokumentacji medycznej, by lekarz mógł dokonać lepszej diagnostyki. Taka e-wizyta trwa około 15 minut w zależności od potrzeb. Jeżeli jest taka konieczność, lekarz może wystawić pacjentowi receptę, którą można zrealizować w aptece bez żadnego problemu.

Jacy specjaliści świadczą porady lekarskie online?

Oczywiście nie w każdym przypadku możliwe są porady lekarzy online. Czasem konieczne jest badanie fizykalne, rozszerzenie diagnostyki, by ustalić, co pacjentowi dolega. Wielu lekarzy może jednak świadczyć usługi przez Internet. Wśród nich wymienia się m.in. internistów, pediatrów, alergologów, endokrynologów, diabetologów, pulmonologów, dermatologów, neonatologów, ortopedów, onkologów, dietetyków, kardiologów, gastrologów, nefrologów czy laryngologów. Zakres jest więc dosyć spory, jeśli lekarz stwierdzi, że konieczne jest dalsze postępowanie diagnostyczne, może skierować pacjenta na dodatkowe badania lub na wizytę do doktora o innej specjalności.

2 thoughts on “Porady lekarza online – jakich porad, konsultacji, pomocy może udzielić lekarz przez Internet?

  1. Na początku byłam bardzo nieprzychylnie nastawiona do tego typu formy udzielania pomocy, ale z czasem widzę, że to nawet dobrze funkcjonuje i lekarz może tak naprawdę postawić diagnozę, a jak jest problem to zaprosić do gabinetu. Mam nadzieje, że taka forma wizyt zostanie z nami nawet po pandemii.

  2. Bardzo podobają mi się teleporady, ostatnio jestem wręcz wkurzona, gdy muszę iść do gabinetu — człowiek szybko przywyknął do dobrego i wygodnego załatwiania spraw 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *