Opieka zdrowotna w Holandii, jak działa dla pracujących tam Polaków?

Mieszkając w Holandii, należy przygotować się na to, że tamtejszy system opieki zdrowotnej wygląda zupełnie inaczej niż w Polsce. Ważne jest więc to, by wiedzieć dokładnie, na co mogą liczyć mieszkający tam Polacy.

Jak wygląda opieka zdrowotna w Holandii?

Różnice między systemem opieki zdrowotnej w Polsce i Holandii są ogromne, dlatego wielu Polaków wyjeżdżających tam, może się bardzo zdziwić, gdy po raz pierwszy zdecydują się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu czy też na bardziej poważne leczenie.

Przede wszystkim cała służba zdrowotna w tym kraju jest sprywatyzowana, nie ma więc standardowego podziału jak u nas, czyli na państwowe i prywatne. Obowiązkowe ubezpieczenie dotyczy każdego zameldowanego mieszkańca, który pracuje i zarabia, a wykupuje się je albo u pracodawcy, albo w jednej z licznie dostępnych firm ubezpieczeniowych. Wygląda to więc zupełnie inaczej niż w Polsce.

Zupełnie inne jest też podejście holenderskich lekarzy do pacjentów. Często określa się je jako praktyczne, sprawne i skuteczne, ale i bez zbędnego się rozczulania, co oznacza, że nie chodzi się do gabinetów lekarskich bez powodu. Porady o zdrowiu ważne dla mieszkających w Holandii Polaków przedstawia serwis GlosPolski.pl, więc na bieżąco można śledzić wszelkie zmiany i najnowsze działania związane z opieką oferowaną każdemu mieszkańcowi. Zanim więc pójdzie się do lekarza, warto sprawdzić, jak to właściwie wygląda od strony praktycznej.

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne w Holandii

Opieka zdrowotna w Holandii uznawana jest za jedną z najlepszych w Europie i nie ma tym nic dziwnego. Naród ten długi czas dopracowywał swój system, który przeszedł duże zamiany i od lat funkcjonuje jako całkowicie sprywatyzowany. Każdy zameldowany i pracujący mieszkaniec jest zobowiązany do wykupienia odpowiedniego pakietu zdrowotnego.

Można to zrobić albo w zakładzie pracy, albo w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych, które się samodzielnie wybierze. Średnio kosztuje to około 100 euro miesięcznie, przy pakiecie najbardziej podstawowym. Gdy mamy już ubezpieczenie i kartę z numerem polisy, należy udać się do wybranej przychodni i zapisać do wybranego lekarza.

Im lepszy pakiet ubezpieczeń wybierze się, tym większe są możliwości, w tym także wizyty u specjalistów i bardziej rozbudowane usługi medyczne. Jednak czasem nawet mając ubezpieczenie, zdarza się, że trzeba jeszcze dodatkowo dopłacić, zwłaszcza w przypadkach poważnych wymagających natychmiastowej interwencji specjalistów. Mieszkając w Holandii dłużej, dobrze o tym wiedzieć. Opieka medyczna jest całkowicie darmowa dla dzieci do 18 roku życia, a w niektórych przypadkach można ubiegać się dofinansowanie leczenia.

Stetoskop

Jak wygląda wizyta u lekarza pierwszego kontaktu?

Mamy już ubezpieczenie i zapisaliśmy się w przychodni do konkretnego lekarza – jak wygląda wizyta? Łatwo nie będzie i często mówi się o lekarzach domowych, jak o bramie, przez którą ciężko przejść. Kolejki do lekarzy nie są duże, ale Holendrzy nie mają zwyczaju chodzenia do gabinetu z byle powodu – pierwszy kontakt zaczyna się telefonicznie, gdzie pielęgniarka może udzielić rad, co robić w naszym przypadku (darmowo lub odpłatnie).

Gdy jednak już dostanie się do lekarza, trzeba liczyć się z tym, że podejście tutejszej służby zdrowia jest zupełnie inne. Przede wszystkim stawia się na profilaktykę i leczenie naturalne, rzadko kiedy przepisywane są antybiotyki i inne leki, co może być problematyczne dla Polaków, przyzwyczajonych do zupełnie innej kultury. W przypadkach nagłych i poważnych działania są jednak sprawne i skuteczne.

Jak wygląda wykupywanie lekarstw w Holandii?

Jeżeli nasz przypadek zostanie uznany za taki, który potrzebuje rzeczywistego leczenia, otrzymuje się receptę na konkretne leki. W przeciwieństwie do Polski, w Holandii wszystkie leki są refundowane, oznacza to, że jak już otrzymamy zalecenie od lekarza, w aptece dostaniemy wszystko za darmo. Trzeba tylko pamiętać, że tak jak w przychodni, w aptekach także konieczna jest rejestracja, do czego potrzebny jest numer polisy ubezpieczeniowej i dowód osobisty.

Ile kosztuje wizyta u lekarza?

Mieszkając i pracując w Holandii, każdy musi wykupić ubezpieczenie zdrowotne, które daje mam różne możliwości w zależności od pakietu. Nie oznacza to jednak, że w ten sposób opieka zdrowotna jest darmowa – w podstawowej wersji, czyli przy kontakcie z lekarzem rodzinnym, najczęściej nie płaci się nic.

Inaczej wygląda to w przypadku wizyt u specjalistów oraz w nagłych wypadkach i chorobach wymagających leczenia w szpitalu. Najczęściej ubezpieczenie pokrywa całość lub tylko część takiego pobytu. Oznacza to, że jesteśmy wówczas zobowiązani do zapłacenia określonej kwoty, a resztę opłaca polisa.

2 thoughts on “Opieka zdrowotna w Holandii, jak działa dla pracujących tam Polaków?

  1. Miałam „przyjemność” skorzystać z opieki zdrowotnej w Holadnii w czasie covidu, moja agencja zbierała zdjęcia z obolałymi lub złamanymi fragmentami ciała, żeby na ich podstawie lekarz mógł ocenić, czy na pewno konieczna jest wizyta. Poza pandemią to nie wiem. Pamiętam, że bardzo wkurzało mnie, że nie można bez recepty kupić leków przeciwbólowych.

  2. Tak? Ja nigdy nie miałam w Holandii problemu, żeby kupić leki, jeśli miałam taką potrzebę. Kwestia tego, kogo znasz, babe.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *