Trwająca epidemia wymusiła po sięganie do nowych rozwiązań, zwłaszcza w branży medycznej. Strach przed zarażeniem uniemożliwił wielu osobom dostęp do regularnego leczenia i diagnostyki. Na szczęście z pomocą przyszła telemedycyna, do której przekonali się zarówno seniorzy, jak i osoby młodsze. Jak zrealizować wizytę lekarską podczas epidemii? Jak otrzymać niezbędne leki na receptę?
Opieka zdrowotna na telefon
Niektóre prywatne ośrodki medyczne korzystały z telemedycyny, zanim pojawiła się w Polsce epidemia. Sytuacja wymusiła jednak, by przystosowały się do niej także przychodnie NFZ, w których przekładane były wizyty ze względu na zagrożenie. Nie wszystkie konsultacje mogły zostać jednak wstrzymane. Zagrożenie zdrowia to istotny problem, lekarze rodzinni nie mogli wstrzymać swojej pracy. Z pomocą przyszła właśnie telemedycyna, z której skorzystało wiele ośrodków.
Telekonsultacje umożliwiły wizyty lekarskie, tyle że w nowoczesnej formie, bo przez telefon. Co prawda nie da się w ten sposób zbadać fizykalnie pacjenta, jednak na podstawie dokładnie przedstawianych objawów, można już postawić diagnozę. Telemedycyna jest skierowana nie tylko do osób, które nagle mają jakiś problem zdrowotny. Korzystają z niej także osoby, które przewlekle chorują i potrzebują recept na leki.
Telewizyty realizowane są nie tylko przez lekarzy rodzinnych. W ten sposób pacjentów przyjmują właściwie wszyscy specjaliści. Możliwości rozszerza wizyta przez Internet, która może być realizowana za pomocą komunikatorów umożliwiających połączenie video.
Wizyta u lekarza przez internet
Młode osoby chętniej korzystają z wizyt przez internet. Te w znacznej mierze realizowane są przez specjalistów pracujących w prywatnych ośrodkach zdrowia. Największą zaletą takiego rozwiązania jest łatwa dostępność do lekarza i to właściwie o każdej porze. Nie tylko znika tu problem kolejek, ale też wielu lekarzy pełni dyżury online, więc wizyty mogą odbywać się nawet całodobowo i to przez 7 dni w tygodniu.
Jak wygląda taka wizyta przez internet? Na początku trzeba wybrać lekarza danej specjalności, z którym chcemy skonsultować nasz problem. Później należy wizytę opłacić przez internet. Po dokonaniu płatności należy już oczekiwać na kontakt ze strony lekarza, ten pojawi się o wybranej przez nas godzinie. Może to być rozmowa przy wykorzystaniu opcji video lub bez. To, co istotne podczas takich wizyt online, to możliwość dołączenia dokumentacji na temat przebytych chorób, badań itp. Lekarz uzyska wgląd do takich danych i lepiej będzie mógł postawić diagnozę.
Realizacja recept w dobie epidemii
Recepty również można uzyskać przez wizyty telefoniczne lub internetowe. Ułatwił to wprowadzony niedawno system e-recept. Nie trzeba już mieć fizycznie tego dokumentu, by zrealizować receptę. Nie jest też wymagany do tego e-mail czy logowanie w systemie. Wystarczy, że lekarz poda krótki kod, który trzeba będzie podać w aptece wraz z numerem PESEL. To umożliwi wykupienie przepisanych przez lekarza leków.
Jestem ciekaw, czy osoby starsze radzą sobie w takich sytuacjach… Konsultacje zdalne dla takich osób mogą być problematyczne…
Największą paranoją były według mnie konsultacje telefoniczne z pediatrami, gdzie rodzić opowiadał lekarzowi, co jego zdaniem dolega dziecku… Obłęd.