Ile pacjent może przebywać w szpitalu, ile na SOR?

Temat szpitali, pacjentów i ogólnie służby zdrowia jest bardzo często i bardzo chętnie podejmowany praktycznie przez każdego. To, że nadal jest pewien problem jeżeli chodzi o jakość oferowanej opieki czy wysokości dofinansowań leczenia, wie każdy. Jak jednak obecnie wygląda sytuacja pacjentów? Jak długo mogą przebywać w szpitalach i na oddziałach SOR?

Kto i kiedy jest przyjmowany na oddział szpitalny?

Decyzję o przyjęciu na oddział szpitalny podejmuje przede wszystkim lekarz, który na podstawie wywiadu i wykonania najważniejszych badań określi, czy skierować pacjenta na dalsze i bardziej szczegółowe leczenie, czy jednak odesłać go do leczenia ambulatoryjnego. Dotyczy to przede wszystkim tych osób, które z jakichś przyczyn zostały skierowane na oddział w trybie natychmiastowym. Nieco inaczej wygląda to z pobytami zaplanowanymi, jednak i tutaj długość czasu przebywania w szpitalu będzie zależała od oddziału, rodzaju choroby, podejmowanego leczenia czy stanu zdrowia pacjenta.

Ile wynosi minimalny i maksymalny czas przebywania w szpitalu?

Nie ma tutaj prostej odpowiedzi, jako że żaden przepis tego nie reguluje. Długość pobytu pacjenta zależeć będzie od jego stanu zdrowia przyczyny, dla której trafił na oddział, liczby badań, a także samego lekarza. Co więcej, NFZ ma szczególne zasady finansowania, które wyceniają hospitalizację według czasu i przeprowadzonych zabiegów. Rodzaj placówki także ma znaczenie i dlatego czas przebywania będzie uzależniony od wielu czynników. Przyjmuje się, że średni czas pobytu wynosi około 3 – 4 dni i jest to pewnym standardem. Zdarzają się oczywiście pobyty krótsze 1 – 2-dniowe.

Karetka na sygnale

Ile wynosi maksymalny czas przebywania w szpitalu?

Jeżeli chodzi o maksymalny czas przebywania w szpitalu, będzie on uzależniony od stanu zdrowia pacjenta. Może on wynieść nawet do 1 miesiąca, choć wpływ może mieć na to wiele czynników. Każdy szpital jest rozliczany za pacjentów, rodzaj leczenia i sam pobyt, więc w momencie, gdy taka osoba przebywa dłużej, wówczas zajmuje łóżko komu innemu i często po tak długim czasie nie ma już podstaw do dalszego leczenia. Szpitale zazwyczaj nie przekraczają tego czasu. Inaczej jednak to wygląda w standardowych jednostkach leczniczych, a inaczej w klinikach na przykład rehabilitacyjnych.

Jak długo pacjent może przebywać na SOR?

Szpitalny Oddział Ratunkowy, czyli popularny SOR to także temat, który często się porusza, a największym stawianym zarzutem jest długi czas oczekiwania na udzielenie pomocy medycznej. Niestety najczęstszym problemem bywali sami pacjenci, którzy bez większego powodu szli na SOR, poniekąd blokując miejsca tym, którzy rzeczywiście potrzebowali pomocy i to na już. Nierzadko zdarzały się więc oczekiwania trwające po kilka godzin.

Z tego też względu w życie weszły nowe przepisy, które określają, w jaki sposób, kiedy i komu udzielać pomocy, w zależności od rodzaju stanu zdrowia. SOR jest jednak oddziałem ratunkowym, którego zadaniem jest natychmiastowe podjęcie leczenia i diagnostyki, w zakresie niezbędnym do stabilizacji funkcji życiowych. Przepisy nie określają maksymalnego czasu leczenia, patrząc na istotę działania tego oddziału, czas hospitalizacji nie powinien przekraczać jednej doby. Przekroczenie tego terminu może wiązać się z dodatkowymi sankcjami.

One thought on “Ile pacjent może przebywać w szpitalu, ile na SOR?

  1. Dlaczego mnie nie dziwi, że w polskich przepisach mało co jest usankcjonowane… Zwłaszcza w takich ważnych kwestiach jak ochrona zdrowia, za którą wszyscy płacimy i to nie mało!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *