Jak rozpoznać objawy sepsy?

Sepsa to groźna reakcja organizmu na występujące zakażenie. Nie jest to jednostka chorobowa sama w sobie, ale w wielu przypadkach może nawet zagrażać życiu. Są to różnego rodzaju gwałtowne reakcje organizmu na stan zapalny. Jak rozpoznać objawy sepsy i jak ją skutecznie wyleczyć?

Sepsa – co warto wiedzieć?

Sepsa nazywana jest też posocznicą i endotoksemią. Jest to gwałtowna reakcja organizmu na toczący się stan zapalny, najczęściej pochodzenia bakteryjnego. Bardzo często sepsa występuje wśród pacjentów przebywających w szpitalach, głównie na oddziałach intensywnej terapii. W znacznej mierze za taką reakcję organizmu odpowiedzialne są bakterie Gram-ujemne i Gram-dodatnie. Zdarza się, że sepsa jest wynikiem zakażeń grzybiczych.

Kobieta na szpitalnym łóżku

Co zwiększa ryzyko sepsy?

Istnieją pewne czynniki ryzyka, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia sepsy. Wśród nich wymienia się wkłucia dożylne, dreny, cewniki dopęcherzowe, żywienie pozajelitowe, przetaczanie krwi, odleżyny czy mechaniczną wentylację płuc. Dodatkowo sepsa może częściej występować u osób z obniżoną odpornością, a także wśród tych, którzy przebywają w dużych skupiskach, mowa o szkołach, przedszkolach, więzieniach itp.

Jakie są objawy sepsy?

Wszystko zależy od tego, jaki stopień zaawansowania osiągnął stan zapalny. Wśród najczęściej występujących objawów sepsy wyróżnia się przyspieszoną czynność serca (powyżej 90 uderzeń na minutę), podwyższoną (powyżej 38’C) lub obniżoną (poniżej 36’C) temperaturę ciała, spadek lub gwałtowny wzrost leukocytów we krwi. Dodatkowo pojawiają się objawy związane z konkretnym zakażeniem.

Jeśli posocznica jest wynikiem zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, wówczas mogą pojawić się wymioty, senność, bóle głowy, sztywność karku czy drgawki. Oznaki sepsy mogą również być związane z niewydolnością konkretnych narządów lub układów. W ich przypadku mówi się już o bardziej specjalistycznych objawach jak zaburzenia świadomości, zespół ostrej niewydolności oddechowej, niewydolność krążenia, niewydolność nerek, niewydolność wątroby, ostre zapalenie trzustki, kwasica nieoddechowa itp.

Jak rozpoznać sepsę?

Obecnie sepsę rozpoznaje się na podstawie kryteriów SOFA. Nagłe zmiany punktowe, a do tego badania mikrobiologiczne mogą potwierdzić obecność sepsy. Jeśli zachodzi takie podejrzenie, pobierana jest krew do badań. Oprócz tego wykonuje się także posiewy z moczu, płynu opłucnego, dróg oddechowych, płynu mózgowo-rdzeniowego, wydzielin z ran. Wszystko zależy od tego, gdzie jest zlokalizowane źródło zakażenia. Zleca się także badania obrazowe. Najczęściej jest to USG jamy brzusznej, RTG płuc czy TK.

Jak leczyć sepsę?

Leczenie sepsy bywa w wielu przypadkach problematyczne. Zazwyczaj jest ono prowadzone na oddziałach intensywnej terapii. Na początku należy wdrożyć postępowanie przeciwwstrząsowe, a do tego dołączyć antybiotykoterapię, zazwyczaj stosuje się leki o szerokim spektrum działania. W zależności od stanu chorego konieczne może być stosowanie płynoterapii, leków obkurczających naczynia, zwiększających kurczliwość mięśnia sercowego, kortykoidów czy preparatów kwriopochodnych. Dodatkowo niekiedy konieczne jest włączenie leczenia uzupełniającego, to zależy od przyczyny sepsy.

One thought on “Jak rozpoznać objawy sepsy?

  1. Nikomu nie życzę sepsy:( wiem, jak ważna jest higiena po operacji, bardzo łatwo jest do rany wpuścić bakterie. Bezwzględne stosowanie się do wskazań lekarza jest obowiązkowe.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *