Jak długo pacjent może przebywać w szpitalu po udarze, od czego to zależy?

Osoba po udarze mózgu wymaga jak najszybszej interwencji lekarskiej, aby zminimalizować prawdopodobieństwo powstania nieodwracalnych uszkodzeń. Jak długo pacjent może przebywać w szpitalu po udarze? Z naszego artykułu dowiesz się, jak przebiega rekonwalescencja w tej chorobie.

Jak długo trwa pobyt w szpitalu po udarze?

Udar mózgu jest najczęściej nagłym incydentem, który zagraża ludzkiemu życiu. Można wyróżnić dwa jego rodzaje — zakrzepowy (niedokrwienny) i krwotoczny. Udar zakrzepowy występuje wtedy, gdy skrzeplina blokuje przepływ krwi dostarczającej tlen do mózgu, co prowadzi do jego obumarcia. Natomiast udar krwotoczny jest spowodowany pęknięciem naczynia krwionośnego. Skutkuje to uciskiem na tkanki mózgu i ich uszkodzeniem. Niezależnie od typu udaru stanowi on realne zagrożenie dla życia i bardzo często kończy się śmiercią lub paraliżem, dlatego tak ważne jest udzielenie choremu szybkiej pomocy medycznej.

Długość pobytu w szpitalu po udarze jest uzależniona od rozległości uszkodzeń neurologicznych, które bezpośrednio wpływają na stan pacjenta. Przebywanie chorego na oddziale ma również związek z koniecznością wdrożenia rehabilitacji. W przypadku łagodnego udaru mózgu pacjent zostaje wypisany ze szpitala po kilku tygodniach z zaleceniem wykonywania ćwiczeń w ośrodku rehabilitacyjnym lub w domu. Natomiast jeśli atak był bardzo poważny, pobyt w szpitalu może znacznie się przedłużyć. Bardzo istotny aspekt stanowi stan psychofizyczny pacjenta i jego motywacja do powrotu do pełnej sprawności.

Ile trwa rehabilitacja po udarze w szpitalu?

Trudno określić, ile dni w szpitalu po udarze będzie musiał spędzić chory. Jest to uzależnione od wielu czynników — m.in. wieku pacjenta, miejsca zlokalizowania ogniska udarowego w mózgu czy też czasu rozpoczęcia rehabilitacji. Sam przebieg fizjoterapii w szpitalu może być zróżnicowany. Zwykle obejmuje ona zajęcia z rehabilitantem (gdy pacjent wykonuje proste ćwiczenia polegające na zmianach pozycji czy też ponownej nauce chwytania przedmiotów), masaże oraz terapię zajęciową.

Bardzo ważne jest rozpoczęcie ćwiczeń, jak tylko stan chorego się poprawi. Dzięki temu zwiększa się prawdopodobieństwo powrotu do maksymalnej sprawności. Niezwykle istotną kwestią jest systematyczna rehabilitacja, która często opiera się na metodzie małych kroczków. Jak długo pacjent może przebywać w szpitalu po udarze na oddziale rehabilitacyjnym? Zwykle intensywna fizjoterapia w placówce medycznej trwa około 2-3 tygodnie. Następnie pacjent otrzymuje szczegółowe zalecenia dotyczące dalszej rehabilitacji w ośrodku ambulatoryjnym lub w domu.

Jak szybko pacjent wraca do zdrowia po udarze?

Szybkość powrotu pacjenta do zdrowia jest w dużej mierze zależna od jego determinacji i motywacji. Zwykle proces ten jest żmudny i wyczerpujący, ponieważ pacjent walczy ze swoim ciałem. Mniej więcej po upływie 3-6 miesięcy szybkość postępów znacznie spada, co nie oznacza, że chory powinien przestać czynić starania o poprawę swojej mobilności. Powrót do względnej sprawności po udarze mózgu może trwać od kilku tygodni do nawet 6 miesięcy. Jednak w niektórych przypadkach pacjent boryka się z ograniczoną ruchomością nawet do końca życia.

To, jak długo pacjent może przebywać w szpitalu po udarze, jest uzależnione od jego stanu zdrowia i przebiegu rehabilitacji. Niezwykle istotny czynnik w procesie powrotu do zdrowia stanowi motywacja chorego.

2 thoughts on “Jak długo pacjent może przebywać w szpitalu po udarze, od czego to zależy?

  1. Moja babcia doznała udaru i w szpitalu przebywała ładnych parę tygodni, a i tak nie doszła do siebie i nie wróciła do pełnej sprawnosci 🙁

    1. Z moim dziadkiem było podobnie. Ciężko określić, ile pacjent może przebywać w szpitalu po udarze, bo to wszystko zależy od stanu zdrowia i jego kondycji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *