Proces owulacyjny to znak, że organizm kobiety uwalnia nową komórkę jajową, która jest gotowa do zapłodnienia. Częstotliwość jego występowania uzależniona jest od wielu czynników, również tych zewnętrznych. Istnieją jednak metody na jego kontrolowanie. Jak rozpoznać, kiedy występuje jajeczkowanie i na czym polega proces owulacji? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Co to jest owulacja?
Inaczej jajeczkowanie, to bardzo ważny etap cyklu menstruacyjnego. Gdy jajeczko dojrzeje, jego osłona w postaci pęcherzyka pęka, co w rezultacie powoduje uwolnienie komórki jajowej. Przemieszcza się ono z jajnika do jajowodu i tutaj jest gotowa na zapłodnienie przez plemnik. Uwolnienie komórki jajowej pobudza wydzielanie hormonu, który hamuje kolejny cykl owulacyjny, odbywający się w różnych odstępach. W sytuacji, kiedy nie dochodzi do żadnych zaburzeń na tym tle, owulacja powinna występować między 13 a 15 przed wystąpieniem krwawienia, w równych odstępach co 28 dni. Przesunięcie tego cyklu może być spowodowane czynnikami zewnętrznymi wpływającymi na zmianę w funkcjonowaniu organizmu.
Jakie objawy jajeczkowania?
Każdy organizm jest inny i daje różne sygnały świadczące o rozpoczętym cyklu jajeczkowania. Kobieta potrafi odczytać reakcje swojego ciała na zbliżający się proces owulacyjny. Do najbardziej powszechnych i typowych objawów jajeczkowania zaliczamy:
- Podwyższoną temperaturę ciała
Jeśli kobieta planuje zajście w ciążę, kontrolowanie temperatury ciała jest w tym wypadku bardzo istotne. Po uwolnieniu jajeczka do jajowodu następuje skok temperatury o kilka kresek, który trwa przez następne trzy dni.
- Ból owulacyjny
Jest to charakterystyczny, kłujący ból pojawiający się w okolicach podbrzusza i jajników. Tego rodzaju ból dosyć często towarzyszy procesowi owulacji. Dodatkowo może pojawiać się plamienie owulacyjne w postaci małych plamek krwi.
- Obecność śluzu szyjkowego w pochwie
Nadmierna wydzielina z pochwy to tzw. śluz płodny, który ma konsystencję białka kurzego jajka. Jest przeźroczysty, śliski i rozciągliwy. Kobiecie towarzyszy uczucie mokrości w pochwie i w majtkach.
U niektórych kobiet dochodzą również takie objawy jak ból piersi, zmiany trądzikowe czy zwiększone libido.
Jak kontrolować jajeczkowanie?
Monitorowanie owulacji jest wskazane zarówno w przypadku kobiet planujących ciążę, jak i tych, które chcą jej uniknąć. Można w tym celu zakupić specjalne testy owulacyjne, dostępne w aptekach bez recepty. Działają dokładnie na takiej samej zasadzie jak testy ciążowe. Na podstawie stężenia hormonu LH znajdujących się w moczu można określić termin nadchodzącej owulacji.
Można również skorzystać z naturalnych metod, które pozwalają na określenie terminu jajeczkowania. Jest to możliwe poprzez monitorowanie pomiarów temperatury ciała czy obserwację śluzu. Jest to metoda bezpieczna, nieinwazyjna jednak niedająca 100% pewności.
Przebieg menstruacji można monitorować z pomocą lekarza. Jeśli mimo obserwacji całego cyklu, nie udaje się precyzyjnie określić momentu owulacji, można przeprowadzić stosowne badanie USG, które pozwala ocenić stężenie hormonów płciowych we krwi. Tego typu badanie wykonuje się 3 do 4 razy w ciągu jednego cyklu.