Choroby nerek mogą nie dawać żadnych objawów i to przez długie lata. Nie leczone postępują, powodując nieodwracalne szkody w organizmie. Chore i źle pracujące nerki stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, zaburzając pracę pozostałych narządów. Jakie objawy sugerują nieprawidłową pracę nerek i kiedy rozpocząć leczenie? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Objawy chorych nerek
Obserwacja własnego ciała po dostrzeżeniu pewnych symptomów jest materiałem do późniejszego leczenia. Zdając lekarzowi obszerną relację z monitorowania pracy własnego organizmu, można zastosować prawidłowe leczenie. Co zatem powinno zwrócić naszą uwagę?
- Obrzęk ciała
Dotyczy to zwłaszcza nóg. Źle pracujące nerki nie filtrują we właściwy sposób, co w konsekwencji prowadzi do zatrzymywania płynów w organizmie. W efekcie powstają obrzęki w okolicach stóp, kostek, dłoniach oraz twarzy. Nasilają się głównie w nocy i ustępują w ciągu dnia.
- Zmiany podczas oddawania moczu
Mocz stanowi produkt końcowy pracy nerek, dlatego wszelkie zmiany, jakie w nim zachodzą, są świadectwem na ich zaburzenie. Z pewnością nie należy lekceważyć takich symptomów jak trudności w oddawaniu moczu, jego zbyt częste oddawanie, zmiana barwy, gęstości, zapachu czy pojawienie się krwi. Na rozwijającą się chorobę nerek lub innych dróg moczowych wskazywać może również obecność białka, jak również krwinek białych i czerwonych.
- Zmęczenie
Nadmierne zmęczenie może (choć nie zawsze musi) być objawem źle pracujących nerek. Wszelkiego rodzaju toksyny zanieczyszczające organizm zakłócają pracę innych narządów i są wynikiem spadku energii. Do tego dochodzą problemy z koncentracją, ociężałość, uczucie częstego znużenia. To często idzie w parze z nadmiernym pragnieniem, zbyt częstym oddawaniem moczu, bólami głowy, wieczornymi dusznościami czy brakiem apetytu.
- Wysypka na ciele
Wystąpienie wysypki niewiadomego pochodzenia również może świadczyć o nieprawidłowościach w pracy nerek. Pacjenci nieustannie się drapią, gdyż w organizmie gromadzi się kwas moczowy oraz inne toksyny. Prowadzi to do różnych zmian skórnych, którym towarzyszy zaczerwienienie i swędzenie.
- Skurcze
Zaburzenia w czynności nerek prowadzą również do zaburzenia na tle równowagi elektrolitowej. Obniża to znacząco poziom wapnia, fosforu, potasu oraz innych ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu substancji. Wynikiem tych niedoborów są wyjątkowo bolesne skurcze mięśni.
- Metaliczny posmak w ustach
Takie uczucie jest spowodowane przez podwyższone stężenie mocznika, który sprawia, że zmieniają się preferencje smakowe co do spożywanych potraw. Metaliczny posmak jest również wyczuwalny w oddechu, w którym dodatkowo wyczuwa się amoniak.
Leczenie chorób nerek
Aby móc dostosować leczenie, konieczna jest wizyta u lekarza i przeprowadzenie stosownych badań. Jeżeli przyczyna złej pracy nerek i ogólnie układu moczowego leży w zwykłej infekcji, wówczas wystarczy przyjmować leki przeciwbakteryjne. Kiedy w grę wchodzi kamica nerkowa, wtedy konieczne jest zastosowanie odpowiedniej farmakologii uwzględniającej leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Zdecydowanych kroków na pewno wymaga niewydolność nerek, która nieleczona może prowadzić nawet do śmierci.