Jest to nazwa, którą określa się nadpobudliwość jelita grubego, stanowiącą zespół objawów i dolegliwości będących wynikiem nadmiernej pobudliwości jelita. Jest przyczyną bóli brzucha, intensywnych biegunek oraz wzdęć. Jak leczyć tę przypadłość i gdzie ma ona swoje początki? Przeczytaj poniższy artykuł.
Zespół jelita drażliwego – przyczyny
Przyczyny występowanie tego schorzenia nie są do końca znane. Na pewno jest ono wynikiem zaburzonej pracy jelita grubego, na którą wpływają takie czynniki jak stres, stany lękowe, depresja, nadmierne spożywanie środków przeczyszczających czy spożywanie niektórych pokarmów. Na zaburzoną pracę tego narządu mogą wpływać również następujące czynniki:
- Nieprawidłowa motoryka jelit,
- Przebyte biegunki spowodowane infekcją,
- Zaburzenia na osi mózgowo-jelitowej,
- Nadwrażliwość trzewna.
Pacjenci dotknięci zespołem jelita drażliwego, mają problemy z nieprawidłową perystaltyką jelit, co powoduje rozwolnienie lub zaparcia.
Objawy zespołu jelita drażliwego
Objawom mogą towarzyszyć zaburzenia pracy innych narządów jak żołądek, wątroba, nerki czy jajniki. Do najbardziej charakterystycznych należy z pewnością przewlekła biegunka, stolec bobkowaty lub płynny ze śladami śluzu. Pojawiają się też zaparcia, osłabienie, częste bóle głowy, rozdrażnienie, uczucie niepokoju i zaburzenia koncentracji.
Cechą charakterystyczną tego schorzenia jest nadmierna wrażliwość przewodu pokarmowego na różne bodźce. Pacjenci, zamiennie odczuwają wzdęcie brzucha przy niewielkiej ilości gazu w jelitach lub wzmożone parcie na stolec, podczas gdy wypróżnienia są niewielkie.
Zdecydowana większość osób cierpiących na to schorzenie odczuwa nadmierny lęki lub popada w depresję, co jest wbrew pozorom niebezpieczne z tego względu, iż takie negatywne emocje wpływają na nasilenie objawów. Ból brzucha powodowany zbyt dużym stresem i niepokojem może w konsekwencji zaburzyć motorykę jelit.
Istnieje również poinfekcyjna odmiana zespołu jelita drażliwego, która daje o sobie znać kilka dopiero miesięcy po zatruciu pokarmowym.
Leczenie zespołu jelita drażliwego
Zanim udamy się na wizytę do lekarza, należy dokładnie obserwować zachowanie organizmu. Konieczne jest monitorowanie rytmu wypróżnień i częstotliwość występowanie bóli brzucha. Jeśli te objawy występują często i systematycznie wracają lub towarzyszą temu inne niepokojące zjawiska jak częste wymioty, utrata masy ciała, anemia, krwawienie z przełyku pokarmowego, wówczas należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą.
Leczenie ustalane jest według lekarza, który dostosowuje je do indywidualnego przypadku. Musi odbywać się ono pod jego bezpośrednim i regularnym nadzorem. Leczenie jest długotrwałe, a jego podstawą jest przywrócenie współdziałania ośrodkowego układu nerwowego z autonomicznym. Leczenie opiera się w głównej mierze na farmakologii, podczas którego zalecane jest unikanie sytuacji stresowych, prowadzenie zdrowego stylu życia oraz trzymanie odpowiedniej diety, wykluczającej żywność, przez którą dolegliwości się nasilają.