Ostatnimi czasu wiele mówi się o chorobie Hashimoto, czyli schorzeniu tarczycy, które prowadzi do nieprawidłowego funkcjonowania organizmu. Czym jednak właściwie jest Hashimoto i jak się objawia? W jaki sposób leczy się zapalenie tarczycy?
- Czym jest choroba Hashimoto?
- Jakie są objawy choroby Hashimoto?
- Jak zdiagnozować chorobę Hashimoto?
- W jaki sposób leczyć Hashimoto?
Czym jest choroba Hashimoto?
Choroba Hashimoto, to przypadłość, o której głośno zrobiło się dopiero niedawno, choć sama w sobie została opisana już na początku XX wieku przez doktora Hakuru Hashimoto. Przez długi czas była ona objęta tabu, głównie przez wzgląd na niewielką świadomość społeczną i brak wiedzy na jej temat. Mówiąc wprost, choroba Haschimoto, to przewlekłe i autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, które spowodowane jest nieprawidłowym działaniem układu odpornościowego. Nieleczone może rozwijać się przez wiele lat, powoli wyniszczając organizm i prowadząc do niedoczynności tarczycy.
Jakie są objawy choroby Hashimoto?
Objawy choroby Hashimoto przez długi czas mogą być mylone z innymi przypadłościami lub też po prostu z niedbałym trybem życia danej osoby. Aby ją rozpoznać, należy przede wszystkim wykonać specjalistyczne badania, jest jednak szereg oznak, które mogą świadczyć o zapaleniu tarczycy i związanych z tego powodu problemów organizmu.
Wśród objawów Hashimoto wymienia się przede wszystkim: wzrost masy ciała, osłabienie i zmęczenie, senność, zaburzenia koncentracji, zaparcia, suchość skóry, chrypka, uczucie chłodu oraz pogrubienie rysów twarzy. Może się też pojawiać ból stawów, pogorszenie sprawności intelektualnej, bladość, wypadanie włosów, depresja, nadciśnienie, anemia czy podwyższony cholesterol. Ilość objawów i ciężar choroby będzie zależał przede wszystkim od czasu jej trwania. W skrajnych przypadkach, gdy nie podejmuje się leczenia, może dojść nawet do pojawienia się chorób serca, niepłodności oraz śpiączki.
Jak zdiagnozować chorobę Hashimoto?
Obserwacja swojego ciała to podstawa, ale ponieważ wiele objawów jest niejednoznacznych, ciężko jest określić czy choruje się na Hashimoto, czy ma się do czynienia innymi jednostkami chorobowymi. Istotny będzie tutaj więc wywiad lekarski, a także przeprowadzenie badań, także laboratoryjnych, głównie na stężenie TSH, które pozwoli określić ilość hormonu we krwi. W przypadku wyniku zawyżonego można przypuszczać, że ma się do czynienia z niedoczynnością tarczycy. Dodatkowo lekarz może zalecić także badanie USG tarczycy (sprawdzenie, czy doszło do zmniejszenia lub powiększenia), a także badanie oznaczenia stężenia przeciwciał przeciwtarczycowych.
W jaki sposób leczyć Hashimoto?
Gdy została nam postawiona diagnoza, przyjdzie kolej na podjęcie terapii. Skupia się ona na leczeniu samej niedoczynności tarczycy za pomocą leków zawierających hormon tarczycy. Podstawowym celem jest rzecz jasna doprowadzenie do prawidłowego stężenia hormonów TSH. Rzecz jasna, rodzaj leku oraz jego dawka muszą być dopasowane indywidualnie do pacjenta, biorąc pod uwagę jego wiek, masę ciała, rozwój choroby, a także inne problemy zdrowotne i leki. Leczenie w większości przypadków jest proste, a rokowania dobre, choć niestety nie da się w pełni zniwelować tej przypadłości. Konieczne jest regularne badanie poziomu TSH wraz z okresowym ponawianiem terapii.
W trakcie leczenia istotnym czynnikiem wspomagającym jest także dieta. Zmieniając nawyki żywieniowe na bardziej zbilansowane, możliwe jest zmniejszenie stężenia hormonu TSH, a tym samym ograniczenie potrzeby leczenia antybiotykiem. Nie ma tutaj konkretnych wytycznych względem posiłków, powinny być one jednak zdrowe i zgodne z ustaleniami zasad Piramidy Żywienia. Należy za to unikać żywności wysoko przetworzonej jak fast foody, słodkie napoje czy słodki i słone przekąski. Nie zaleca się też spożywania posiłków pieczonych i smażonych.