Ból towarzyszący chorobom trzustki jest najczęściej wywołany przez stan zapalny. Jego intensywność różni się w zależności od typu schorzenia. Wszelkie dolegliwości obejmujące ten narząd wewnętrzny, mogą być wynikiem spożycia ciężkostrawnego posiłku lub wypicia alkoholu. Więcej na temat chorób trzustki i metod jej leczenia, znajdziesz poniżej.
Trzustka – jak boli?
Trzustka jest narządem gruczołowym odpowiedzialnym za wytwarzanie enzymów usprawniających proces trawienia tłuszczów i węglowodanów. Jest również tym narządem, który wydziela insulinę odpowiedzialną za prawidłowy poziom glukozy we krwi.
Zanim przejdziemy do charakterystyki bólu trzustki, należy poznać, gdzie dokładnie jest ona umiejscowiona. Znajduje się ona w tylnej części jamy brzusznej na wysokości odcinka lędźwiowego. Ma nieregularny, spłaszczony i wydłużony kształt. Osiąga długość od 12 do 20 cm. Unerwiona włóknami nerwowymi, które pochodzą od splotu trzewnego. Zatem wszelkie dolegliwości bólowe związane z trzustką są wynikiem podrażnienia zakończeń nerwowych znajdujących się w otrzewnej lub zblokowaniem pęcherzyków oraz kanalików sokiem trzustkowym.
W sytuacji, kiedy odczuwamy ból w nadbrzuszu, promieniujący do pleców o opasującym charakterze, wówczas nie ma wątpliwości, że dotyczy on właśnie trzustki. Może pojawiać się co 15 – 30 minut po jedzeniu lub spożyciu alkoholu.
Jednak to, jak boli trzustka, zależy od rodzaju schorzenia. Przy stanie zapalnym ból może być ostry, napadowy, przeszywający i piekący. Może mieć charakter stały lub pojawiać się co kilka godzin. Zdarza się, że nie mija nawet przy stosowaniu leków przeciwbólowych.
Utrudnia wykonywanie prostych czynności, powodując dodatkowo wzdęcia, nudności, wymioty, utratę apetytu oraz spadek masy ciała. Kiedy dochodzi do podrażnienia otrzewnej, ból staje się bardziej rozlany
Najczęstsze choroby trzustki – jaka diagnostyka?
Trzustka jest bardzo podatna na uszkodzenia wywołane szkodliwym trybem życia, takim jak nadużywanie alkoholu, leków, palenie papierosów czy niezdrową dietę. Niektóre schorzenia są wynikiem infekcji, przebytych urazów, operacji, czy mających podłoże genetyczne. Diagnostyka obejmuje szeroki zakres badań.
- Ostre zapalenie trzustki
Za prawidłowe funkcjonowanie trzustki, odpowiadają produkowane przez nią enzymy, które rozkładają pokarm i umożliwiają jego trawienie. Nie odróżniają one jednak cząstek dostarczanych do organizmu z pokarmem od związków budujących organizm. Na ogół, nie stanowi to problemu, jednak kiedy dochodzi do załamania tej kontroli, wówczas może dojść do aktywacji enzymów w samej trzustce. To z kolei prowadzi do „samotrawienia” narządu oraz otaczających go tkanek. Pacjenci dotknięci ostrym zapaleniem trzustki wymagają natychmiastowej hospitalizacji. Chorobę można potwierdzić poprzez oznaczenie enzymów trzustkowych, amylazy we krwi i moczu oraz lipazy we krwi.
- Przewlekłe zapalenie trzustki
Ta choroba prowadzi do nieodwracalnej utraty miąższu trzustki, powodując jej niewydolność. Jej główną przyczyną jest nadużywanie alkoholu lub kamica pęcherzyka żółciowego. Choroba rozwija się również u osób wrażliwych na alkohol. Podczas leczenia obserwuje się podwyższenie aktywności lipazy i amylazy w surowicy.