Badanie krwi jest kluczowe dla oceny ogólnego stanu zdrowia. Dzięki niemu można rozpoznać zaburzenia pracy poszczególnych narządów, monitorować i kontrolować przebieg choroby czy efekty leczenia. Większość badań powinno wykonywać się średnio raz w roku lub częściej, jeśli tak zadecyduje lekarz. Jakie badania warto wykonywać regularnie? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
- Morfologia podstawowa
- Odczyn Biernackiego i białko C – reaktywne
- Hormon tarczycy – TSH
- Próby wątrobowe
- Badanie na krzepliwość krwi
- Glikemia
Morfologia podstawowa
To badanie pozwala na ocenę ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Określa się liczbę czerwonych i białych krwinek, płytek krwi, a także stężenie hemoglobiny zawartej w erytrocytach. Sprawdzana jest również objętość erytrocytów. Jakiekolwiek odchylenia od normy stanowią wskazówki do szukania ich przyczyny. Wyniki takich badań należy skonsultować z lekarzem, który poprawnie je odczyta.
Odczyn Biernackiego i białko C – reaktywne
Badanie OB polega na pomiarze szybkości opadania czerwonych krwinek. Parametry otrzymane w jego wyniku stosowane są w diagnostyce stanów zapalnych. Nie wskazuje przyczyny, ale może potwierdzić obecność stanu zapalnego w organizmie. Również badanie CRP jest bardzo dobrym sposobem na ocenienie stopnia nasilenia choroby i rodzaju zaleconego leczenia. Podwyższone CRP może wskazywać na infekcję bakteryjną, wirusową, grzybiczą, pasożytniczą, choroby autoimmunologiczne, choroby układu krążenia oraz niektóre nowotwory. Badanie na oba czynniki przeprowadzane są jednocześnie.
Hormon tarczycy – TSH
Jest to badanie przesiewowe. Jeśli poziom TSH jest za wysoki lub za niski, wówczas pacjent kierowany jest na koleje badania mające na celu określenie hormonów FT3 oraz FT4, czyli trójjodotyroniny, oraz tyroksyny. Jest to szczególnie zalecane kobietom w ciąży lub planującym zajście w ciążę oraz osobom narażonym na silny stres. Pacjenci zmagający się ze zbyt dużym zmęczeniem, sennością czy problemami z zasypianiem również powinny zgłosić się na tego rodzaju badanie.
Próby wątrobowe
To podstawowe badanie pozwala na oznaczenie enzymów wątrobowych i ocenę stanu wątroby. Odchylenia od normy mogą wskazywać na zaburzenia gospodarki tłuszczowej, zapalenie wątroby typu B lub C, wirusy czy cukrzycę. Podwyższony poziom enzymów może być wynikiem uszkodzenia wątroby poprzez stosowane leki, toksyny obecne w organizmie lub poprzez nadużywanie alkoholu. Tego typu badanie wykonuje się również w celu potwierdzenia lub wykluczenia kamicy pęcherzykowej, lub przewodowej. Wyniki muszą być zawsze konsultowane z lekarzem.
Badanie na krzepliwość krwi
To bardzo istotne badanie, zwłaszcza w przypadkach obfitych miesiączek czy krwawienia z układu pokarmowego. Ma ono na celu ocenę liczby płytek krwi, APTT, PT oraz poziomu fibrynogenu co ma wskazać, jak szybko zachodzi proces krzepnięcia krwi. Wszelkiego rodzaju odchylenia i zaburzenia dają do myślenia, na którym etapie całego procesu pojawia się problem.
Glikemia
Jest to badanie mające wskazać poziom glukozy we krwi. Przeprowadzane jest na czczo, po doustnym obciążeniu glukozą. Dla każdego przypadku obowiązują inne normy poziomu glukozy. Badanie wykonywane jest również przed wysiłkiem fizycznym, który znacząco wpływa na gospodarkę węglowodanową, co mogłoby znacząco zaburzyć wyniki. Glikemię wykonuje się regularnie, ponieważ stanowi ona podstawę w zdiagnozowaniu cukrzycy i pomaga w procesie jej leczenia.