Gastroskopia, a właściwie panendoskopia, to badanie diagnostyczne, które pozwala ocenić funkcjonowanie górnej części układu pokarmowego. Za jej pomocą możliwe jest wykrycie raka przełyku, żylaków przełyku czy choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Na czym polega gastroskopia, kiedy warto ją wykonać i jak się do niej przygotować?
Gastroskopia – na czym polega?
Gastroskopia polega na wprowadzeniu przez gardło endoskopu, czyli giętkiego przewodu z optyką. Za jego pomocą możliwe jest ocenienie ścian przełyku i żołądka. Przed zabiegiem pacjent może poprosić o znieczulenie gardła, by podczas badania zmniejszyć natężenie odruchu wymiotnego. Gastroskopia wykonywana jest w pozycji leżącej, na lewym boku. Zakładany jest specjalny ustnik, by pacjent nie zamykał ust i nie przegryzł przewodu. Całe badanie trwa maksymalnie do 30 minut. Jest ono stosunkowo bezpieczne, choć nie u wszystkich osób można je wykonać.
Wskazania do gastroskopii
Gastroskopię wykonuje się wtedy, kiedy pojawiają się podejrzenia co do chorób górnego odcinka układu pokarmowego. Dzięki niej można wykryć takie choroby jak rak przełyku, rak żołądka, żylaki przełyku, wrzody żołądka i dwunastnicy, zapalenie błony śluzowej żołądka, przełyk Barreta. Gastroskopia może być wykonywana nie tylko w celach diagnostycznych, ale i leczniczych. Za jej pomocą możliwe jest usunięcie polipów błony śluzowej, zamknięcie żylaków przełyku i żołądka, rozszerzenie zwężeń, usuwanie ciał obcych, koagulacja zmian naczyniowych czy tamowanie krwawień.
Gastroskopia – przeciwwskazania
Nie u każdej osoby możliwe jest wykonanie tego badania. Istnieją konkretne przeciwwskazania, które wykluczają przeprowadzenie gastroskopii, głównie są one związane z chorobami układu krążenia i układu oddechowego. Wyklucza się badanie, jeśli pacjent jest świeżo po przebytym zawale, ma niestabilną chorobę wieńcową, ostrą niewydolność serca lub niewyrównaną niewydolność oddechową. Gastroskopia nie jest możliwa także wtedy, kiedy lekarz ma podejrzenie perforacji przewodu pokarmowego.
Gastroskopia – jak przygotować się do badania?
Gastroskopia to badanie inwazyjne, które wymaga odpowiedniego przygotowania. Dotyczy ono przede wszystkim zaprzestania przyjmowania posiłków co najmniej na 6 godzin przed badaniem. Nie można także pić, ostatni łyk należy wziąć ok. 4 godziny przed gastroskopią. Wykluczone jest także żucie gumy i palenie papierosów.
Jeśli pacjent musi stale przyjmować leki, może połknąć je rano, popijając niewielką ilością wody. Jeśli natomiast chodzi o lekarstwa zmniejszające krzepliwość krwi, należy odstawić je w dniu badania lub skonsultować to z lekarzem, być może zmieni je na inne. Co ważne, nawet na 2 tygodnie przed gastroskopią zaleca się odstawienie leków z grupy inhibitorów pompy proteinowej, mogą one zafałszować wyniki badania. Są to jednak lekarstwa powszechnie stosowane przy wielu chorobach układu pokarmowego, jeśli jest to konieczne, badanie może się odbyć również po ich przyjęciu.
Ostrożność należy zachować także po gastroskopii. Zaleca się, by po przeprowadzonym badaniu nie jeść niczego przez co najmniej 2 godziny, ponieważ gardło i przełyk mogą być jeszcze podrażnione, co może wywołać ból.
Czeka mnie gastroskopia, ale nie wiedziałam, że trzeba się do niej przygotować. Plus taki, że nie ma takich dużych wymagań, jak przy kolonoskopii 🙂