Borelioza to choroba bakteryjna odkleszczowa, której początkowe objawy można pomylić z grypą czy przeziębieniem. Jej rozwój może jednak prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nieleczona wywoła poważne zniszczenia w organizmie. Jak rozpoznać objawy boreliozy? W jaki sposób ją leczyć? Jak chronić się przed boreliozą?
- Czym jest borelioza i skąd się bierze?
- Jakie są objawy boreliozy?
- Jak leczyć boreliozę?
- Jak przeciwdziałać boreliozie?
Czym jest borelioza i skąd się bierze?
Borelioza jest chorobą bakteryjną, która swój początek bierze od ugryzienia kleszcza. Jest on głównym nosicielem, choć nie każdy kontakt z tym pajęczakiem musi skończyć się zachorowaniem. Im dłużej kleszcz jest wbity w skórę, tym ryzyko rzecz jasna rośnie, to samo dotyczy się też sytuacji, gdy zostanie on nieprawidłowo usunięty. Borelioza jako choroba zakaźna, rozwija się stosunkowo wolno, pierwsze objawy mogą pojawić się dopiero po około miesiąca od ukłucia, a rozwój całkowity może trwać nawet kilka miesięcy do nawet kilku lat. Nie ma obecnie żadnej szczepionki chroniącej przed zarażeniem.
Jakie są objawy boreliozy?
Pierwsze objawy rozwijającej się w organizmie boreliozy przypominają nieco przeziębienie czy grypę – pojawiają się dreszcze, gorączka, uczucie zmęczenia, bóle głowy, mięśni i stawów oraz powiększone węzły chłonne. U znacznej większości osób zakażonych pojawia się także rumień w na skórze w miejscu ugryzienia już po kilku dniach od ugryzienia i z czasem się rozszerza. Objawy w tej fazie to się nasilają, to słabną, a jeżeli nie zostaną podane antybiotyki, rozszerzają się.
Po kilku miesiącach mogą pojawić się także inne objawy, w tym bóle i zawroty głowy i sztywność karku, a także zapalenia stawów z obrzękiem i bólem. Rumień zmienia miejsca i może występować także w innych częściach ciała. Może pojawić się także porażenie nerwów twarzowych (napięcie lub zwiotczenie), bóle ścięgien i kości, zaburzenia rytmu serca oraz pamięci i koncentracji. W niektórych przypadkach ma się też do czynienia z nudnościami, wymiotami, padaczką oraz upośledzeniem słuchu.
Jak leczyć boreliozę?
W leczeniu boreliozy najważniejszy jest czas. Już w momencie, gdy zorientujemy się, że ugryzł nas kleszcz, należy udać się do lekarza na badania, w celu potwierdzenia lub wykluczenia zarażenia boreliozą. Trzeba jednak pamiętać, że obecnie dostępne testy nie dają nigdy 100% skuteczności, a diagnoza jest stawiana najczęściej po dokładnym zbadaniu objawów klinicznych i po wykluczeniu innych schorzeń.
Im szybciej się zacznie terapię leczniczą, tym krótsza ona będzie i tym większa jest szansa na pełne wyleczenie i uniknięcie wyniszczenia w organizmie. Obecnie w leczeniu stosuje się antybiotyki, a sam proces wychodzenia z choroby może potrwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Co więcej, objawy choroby często mogą utrzymywać się jeszcze długo po przeprowadzonej antybiotykoterapii.
Jak przeciwdziałać boreliozie?
Niestety obecnie nie istnieje żadna szczepionka, która mogłaby chronić przez zakażaniem boreliozą. Co więcej, nawet po zarażeniu i wyleczeniu nie nabywa się odporności, co za tym idzie, trzeba uważać. Aby uniknąć zachorowania, najlepiej bardzo uważać na to gdzie się chodzi i dokładnie sprawdzać ciało po każdym powrocie z lasu i terenów zielonych. Kleszcze żyją w wysokich trawach i na drzewach, często przenoszone są także przez zwierzęta. Wychodząc do lasów, warto zadbać o odpowiedni ubiór – zasłaniać ręce i nogi, a także pryskać ciało sprayem przeciw owadom.
Teraz kleszcze atakują praktycznie cały rok, już nawet nie ma takiej porządnej zimy, żeby odpocząć od kleszczy… uważajcie, borelioza to nie przelewki….