Odra – objawy, leczenie, powikłania

Odra jest chorobą zakaźną, na którą szczególnie narażone są dzieci. Za jej występowanie odpowiedzialny jest wirus odry, bardzo szybko się rozprzestrzeniający dlatego jest zaraźliwy. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową przez bezpośredni kontakt z chorym. Czym objawia się odra i jakie są metody leczenia? O tym powiemy w poniższym artykule.

Odra – jakie objawy?

U chorych dotkniętych odrą pojawia się charakterystyczna wysypka pojawiająca się na całym ciele, której towarzyszą objawy grypopodobne. Pojawia się katar, kaszel i gorączka. Każdy chory, a zwłaszcza dziecko, musi przyjmować dużą ilość płynów i dużo wypoczywać. Osoba dotknięta odrą powinna być również odizolowana, aby zmniejszyć ryzyko przeniesienia choroby na kogoś innego. U dzieci przebieg choroby nie jest tak ciężki, jak w przypadku dorosłych. Im człowiek starszy, tym gorzej znosi dolegliwości związane z zachorowaniem.

Przebieg choroby występuje w kilku etapach. Wyróżnia się następujące okresy choroby:

  • Okres wylęgania

Ma zwykle bezobjawowy przebieg. Dopiero potem pojawia się pogorszone samopoczucie i ogólne osłabienie organizmu.

  • Okres nieżytowy

W pierwszej kolejności pojawia się gorączka, nieżyt nosa, zapalenie spojówek, obrzęk spojówek oraz światłowstręt. Zdarza się, że dodatkowo występuje również obrzęk gardła oraz krtani, któremu towarzyszy suchy i męczący kaszel. W drugiej lub trzeciej fazie tego okresu występuje tzw. trójkąt Fiłatowa i plamki Koplika. Są to białe, punkcikowate plamki w czerwonej obwódce pojawiające się na błonie śluzowej policzków na wysokości zębów trzonowych i przedtrzonowych.

  • Okres wysypkowy

Równocześnie z pojawieniem się wysypki występuje również gorączka. Jest ona bardzo wysoka, sięgająca nawet 40 stopniom. Dodatkowo towarzyszy temu ogólne rozdrażnienie i złe samopoczucie. Niekiedy mogą pojawiać się duszności, sinica, przyspieszone tętno, nadmierna senność oraz apatia. Wysypka występuje na twarzy, zwłaszcza w okolicach za uszami, na szyi, górnej części klatki piersiowej oraz górnej partii pleców, by później stopniowo „schodzić” w dolne partie ciała i na kończyny. Plamki pokrywające tułów mają różny charakter. Najczęściej są one niewielkie w kolorze ciemnego różu, z czasem stają się wypukłe i przypominają grudki. Wraz z rozwojem choroby stają się coraz większe i zlewają się w większą całość. Najgorzej ten etap choroby znoszą dorośli, ponieważ dzieci, przeważnie przesypiają odrę.

  • Okres zdrowienia

Z biegiem czasu wysypka blednie. Ustępują również inne towarzyszące chorobie dolegliwości jak kaszel, katar, spada temperatura. Proces zdrowienia trwa kilka dni.

Jakie powikłania i leczenie odry?

W przypadku dzieci dochodzi do najczęstszych powikłań, zwłaszcza tych nieszczepionych. Najczęstszym powikłaniem w wyniku zachorowania na odrę jest bakteryjne zapalenie płuc, ucha środkowego oraz krtani. Mogą wystąpić również groźne powikłania neurologiczne jak zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie rdzenia kręgowego, zapalenie nerwów czaszkowych oraz zapalenie wielonerwowe.

Nie istnieje skuteczny lek na odrę. Leczenie jest objawowe i polega na leczeniu występujących dolegliwości. Od lekarza prowadzącego zależy decyzja, czy chory może być leczony w domu, czy też wymaga hospitalizacji. Zaleca się szczepienie w kierunku odry, dzięki któremu przebieg choroby może być znacznie łagodniejszy i dużo mniej uciążliwy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *