Objawy zawału. Jak rozpoznać zawał u kobiet, a jak u mężczyzn?

Zawał serca inaczej objawia się u kobiet i mężczyzn. Nie zawsze przeszywający ból w klatce piersiowej musi oznaczać stan krytyczny, w którym dochodzi do martwicy tkanek serca. Jakie dolegliwości powinny zasygnalizować, że dzieje się coś niedobrego? O tym powiemy w niniejszym artykule.

Zawał serca u kobiet

Zarówno kobietom, jak i mężczyznom towarzyszy charakterystyczny ucisk w klatce piersiowej, dający poczucie jakby coś ciężkiego na niej usiadło. W przypadku kobiet taki objaw ciężkości pojawia się rzadziej, częściej odnotowuje się za to zadyszkę, ucisk lub ból w dolnej partii klatki piersiowej bądź górnej części brzucha. Pojawiają się zawroty głowy, otumanienie, omdlenia, skoki ciśnienia lub ogromne uczucie zmęczenia. To, co powinno wzbudzić czujność, to skrócony oddech, będący pierwszą oznaką ataku serca. Często bywa mylony z napadem paniki, zwłaszcza w sytuacji, której towarzyszy silny stres, zdenerwowanie i niepokój. Kolejnym charakterystycznym objawem jest nadmierna potliwość.

Z pewnością nie można bagatelizować piekącego bólu występującego w górnej partii pleców, promieniujący do łopatek i ramion. W zależności od wieku i stanu ogólnego organizmu mogą pojawić się również wymioty, nudności, poczucie dławienia oraz utrata przytomności.

Zawał serca u mężczyzn

W przypadku mężczyzn, zawał serca wywołany jest przez pęknięcie blaszki miażdżycowej w naczyniu wieńcowym, zaopatrującym serce w krew. Wówczas pojawia się ból za mostkowy lub uczucie pieczenia. Ból może osiągać ogromne rozmiary i być wręcz przeszywający. Ma on charakter rozlany i nie lokuje się w jednym, konkretnym miejscu. W przypadku mężczyzn chorujących na cukrzycę lub starszych, zawał serca może być całkowicie bezobjawowy i bezbolesny. Może wystąpić jedynie osłabienie lub duszność. To, co najczęściej odczuwają mężczyźni podczas ataku serca to wspomniany ból za mostkiem, promieniujący z klatki piersiowej do żuchwy, rąk, pleców i barków ból, nudności, wymioty, poty, zawroty głowy lub utrata przytomności.

Pierwsza pomoc przy zawale serca

Pierwsza pomoc osobie dotkniętej zawałem serca jest bardzo istotna. Tylko natychmiastowa pomoc i zdecydowane działania, mogą uratować życie choremu. Jeśli jesteś świadkiem takiej sytuacji, musisz przystąpić do określonych czynności.

W pierwszej kolejności wezwij pogotowie. Jeśli chory jest przytomny, przystąp do następujących działań:

  • ułóż go w pozycji siedzącej, tak aby plecy opierały się o coś stabilnego i wygodnego,
  • poluzuj ubranie, rozepnij koszulę, zdejmij szalik lub krawat, co tylko oplata szyję i może utrudniać oddychanie. Jeśli jest zimno, okryj czymś chorego. Nie podawaj mu picia ani nic do jedzenia,

W sytuacji, kiedy chory stracił przytomność, musisz postępować inaczej, mianowicie:

  • sprawdź tętno oraz oddech,
  • jeśli wyczuwasz jedno i drugie, wówczas ułóż go w pozycji bezpiecznej bocznej,
  • w przypadku niewyczuwalnego tętna i oddechu, musisz przystąpić do resuscytacji – odchyl głowę, udrażniając drogi oddechowe i wykuj dwa wdechy i 30 uciśnięć klatki piersiowej. Cały proces wykonuj aż do przyjazdu karetki pogotowia.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *