Licówki, korony i implanty to różne formy mające za zadanie pomóc w naprawie powstałych ubytków uzębienia. Każdy z nich zakładany jest przy okazji innego problemu z zębami. Kiedy w takim razie się na nie zdecydować? Czym się różnią między sobą?
Licówki, korony, a może implanty?
Zarówno licówki, korony, jak i implanty są formami uzupełniania ubytków zębowych powstałych w szczęce. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że każdy z nich działa jednak na nieco innej zasadzie i w każdym przypadku może być konieczność zastosowania innego rozwiązania. Sytuację t trzeba przede wszystkim przedyskutować ze dentystą, by wiedzieć, jakie ma się opcje i co może być najlepsze dla nas samych. Wcześniej jednak warto znać różnice między nimi.
Licówki – czym są, kiedy można je zastosować?
Licówki są formą poprawy estetyki zębów i niewiele mają wspólnego z samą protetyką. Przede wszystkim ich zakładanie polega na tym, że cienkie porcelanowe (najczęściej) płatki mocuje się na przedniej części zębów. Za ich pomocą można wyregulować kształt i długość uzębienia, jego wybielenie, a także naprawę powstałych uszkodzeń (wyszczerbienie czy pęknięcie zęba). Dzięki nim można też zlikwidować przerwę między górnymi jedynkami, bruzdy oraz dokonać korekty położenia zęba w łuku.
Licówki nie są wskazane dla osób z wadami zgryzu, odruchem zgrzytania, niewyleczoną paradontozą czy też licznymi wypełnieniami zębów. Próchnica oraz inne choroby przyzębia także będą wykluczać wykonanie licówek.
Kiedy wybrać koronę zębową?
W przypadku koron zębowych mamy już do czynienia z działaniem protetycznym, ponieważ za ich pomocą można odbudować zniszczone, a także złamane i przebarwione zęby. Mając zęby zniszczone próchnicą i po leczeniu kanałowym także możemy liczyć na naprawę estetyki naszego uśmiechu. Korona zębowa przypomina swoją formą czapeczkę, którą nakłada się bezpośrednio na zniszczony, ale i oszlifowany wcześniej ząb. W ten sposób się go wzmacnia oraz odbudowuje. Najczęściej korony wykonane są z porcelany połączonej z metalem lub półceramiczne. Można je też założyć na implant, choć konieczny jest tu specjalny łącznik.
Implanty – co warto o nich wiedzieć?
Jeżeli chodzi o implanty zębowe, mamy tutaj do czynienia już ze znaczną ingerencją protetyczną. Są to tytanowe śruby, które zastępują korzeń oraz korona, która jest bezpośrednio widoczna w jamie ustnej. Uzupełniają one powstałe ubytki, zarówno po wypadkach, jak i po planowanym wyrywaniu zęba i mocowane są bezpośrednio do kości szczęki. Ogólnie nie ma żadnych przeciwwskazań, do zakładania implantów, należy jednak zadbać o wyleczenie wszystkich zębów, czasem też konieczna jest regeneracja kostna. To bardzo trwałe rozwiązanie i z założenia powinno być dożywotnie, choć trzeba o implanty dbać.
W przypadku bardzo dużych ubytków zębowych może pojawić się konieczność zakładania implantów razem z mostami protetycznymi, które obejmują swoim zasięgiem więcej niż jeden ząb i minimum trzy zęby.