Jednym z bardziej podstawowych badań laboratoryjnych zalecanych przez lekarzy jest badanie moczu. Może nam to bardzo wiele powiedzieć o stanie zdrowia naszego organizmu, dlatego warto je wykonywać i sprawdzać wyniki. Sprawdzany jest między innymi poziom leukocytów – co one oznaczają?
- Czym są leukocyty?
- Leukocyty w moczu – co oznaczają?
- Co oznacza podwyższony poziom leukocytów w moczu?
- Czy badanie moczu jest konieczne?
- Co wykazuje badanie moczu?
Czym są leukocyty?
Leukocyty to inaczej białe krwinki, które są jednym z najważniejszych czynników obronnych naszego organizmu. Chronią nas przed drobnoustrojami – bakteriami i wirusami, a w momencie pojawienia się stanu zapalnego, są wysyłane jak wojsko do walki z wrogiem. Skąd jednak białe ciałka krwi w moczu? Jak się okazuje, nie jest to nic nadzwyczajnego, choć oczywiście, tylko w niewielkich ilościach.
Leukocyty w moczu – co oznaczają?
Jeżeli badanie wykryje niewielką ilość leukocytów w moczu, nie oznacza to absolutnie nic. W organizmie zdrowego człowieka dopuszczalna jest obecność od 1 do 5 leukocytów w polu wodzenia. Ich obecność można dość łatwo wyjaśnić – leukocyty są wydalane z organizmu właśnie wraz z moczem, więc ich pojedyncza obecność jest jak najbardziej naturalnym zjawiskiem. Inaczej to jednak wygląda w przypadku, gdy podane wyżej normy zostaną przekroczone.
Co oznacza podwyższony poziom leukocytów w moczu?
Przekroczenie dopuszczalnej normy leukocytów w próbce moczu może być spowodowane różnymi czynnikami i nie zawsze będzie oznaczało jakąś chorobę. Po pierwsze, wynik zawyżający może pojawić się w momencie, gdy nieprawidłowo pobierzemy mocz lub gdy przyjmujemy dużą ilość witaminy C, jesteśmy odwodnieni, a także mamy dietę wysoko białkową. Przeziębienie oraz przyjmowanie niektórych leków także może zafałszować wynik.
W momencie gdy próbka została pobrana prawidłowo, a badanie ukazało zawyżony poziom leukocytów, może to oznaczać wiele różnych schorzeń, dotyczących przede wszystkim układu moczowego. Wymienia się tutaj między innymi stany zapalne cewki moczowej, pęcherze moczowego, gruczołu krokowego i nerek. Może też oznaczać zakażenie bakteryjne, wirusowe lub grzybicze układu moczowo-płciowego (infekcje intymne), kamicę nerkową, a także znacznie poważniejszą przypadłość – nowotwór.
Czy badanie moczu jest konieczne?
Wyniki badania moczu są standardowym działaniem diagnostycznym, które w prosty i szybki sposób da nam do zrozumienia, jak wygląda sytuacja zdrowotna pacjenta. Co istotne jednak – badanie moczu samo w sobie jest niewystarczające, dlatego wykonuje się je wraz z diagnostyką krwi. Dopiero porównując oba wyniki, będzie można określić czy mamy do czynienia z chorobą, czy jednak zafałszowanym wynikiem. Gdy leukocyty w moczu są przekroczone, badanie krwi powinno wykazać podwyższone OB oraz CRP, jeżeli są one w normie, mamy do czynienia ze źle pobraną próbką.
Co wykazuje badanie moczu?
Wykazanie ilości leukocytów w moczu jest tylko jednym z możliwości, jakie daje badanie moczu. Wykonując analizę chemiczną, możliwe jest także ustalenie występowania w moczu także białek, glukozy, ciał ketonowych, erytrocytów, składników mineralnych oraz bakterii, grzybów i pasożytów. Mocz powinien mieć także określoną barwę, wygląd, przejrzystość, odczyn oraz woń i ciężar właściwy. Do wszystkich tych czynników wyznaczone są określone normy, które mówią wiele o stanie zdrowia i ewentualnie toczonych chorobach.